title
title
title
title
title
title
מטעמים מפרשת השבוע - פרשת לך לך

פרשת לך-לך - מי מקשיב?


איך מתחילים שיחה? איך מתחילים סיפור?

התחלה היא דבר חשוב ביותר שיש לתת עליו את הדעת. אנו מייחסים חשיבות גדולה לשאלה איך משהו התחיל האם הוא התחיל "ברגל ימין" או "ברגל שמאל". 

התחלת הדיבור  של הקב"ה לאברהם אבינו, מפתיעה, "ויאמר ה' אל אברם,לך לך" , אנחנו בכלל לא מכירים את מעלתו של אברהם אבינו ולא יודעים מה עניינו וכבר שומעים את הציווי "לך לך" התחושה היא שהסיפור לא מתחיל מההתחלה אלא מהאמצע.

השאלה מדוע נבחר אברהם אבינו העסיקה מאד את פרשני התורה ואת חז"ל. מדוע דווקא לו , מתוך כל האנושות, מתוך כל הדורות לפניו ואחריו, נאמר, לך לך?

בסיפורי הגננת, על אברהם אבינו,(המבוססים על המדרש כמובן) יש בשל כך הקדמה, אברהם אבינו שבר את הפסלים של אביו... אברהם אבינו שאל את עצמו למי שייך העולם... וכו'

אולם התורה לא מספרת לנו את כל זה

ה"שפת אמת",(רבי יהודה אריה אלתר – האדמו"ר מגור) מציע פתרון, מעורר השראה, לשאלה זו.

"הרמב"ן הקשה שנאמר לך לך בלי שנזכר מקודם חיבתו. ובזוהר הקדוש נראה כי זה עצמו השבח ששמע זה המאמר לך לך שנאמר מהשם יתברך לכל האנשים תמיד כמו שכתוב (בזוהר הקדוש) וי לאינון דשינתא בחוריהון (אוי להם לאותם אנשים שישנים בחוריהם) ואברהם אבינו עליו השלום שמע וקיבל." שפת אמת פרשת לך לך

 השפת אמת מסביר, שאין הקדמה, כי באמת כך, התחיל הסיפור!

אין תיאור אחר של אברהם אבינו, כי זה התיאור הכי מדויק!

יש קול, מסביר ה"שפת אמת", שנשמע בעולם תמיד והקול הזה אומר "לך לך" אל תשאר במקום שאתה נמצא, תהיה בתנועה למקום טוב יותר. תניע את עצמך ואת העולם קדימה. הקול הזה, לא נאמר למישהו מסויים, הקב"ה משמיע את הקול הזה, כל הזמן. השאלה היא, לא מה הקב"ה אומר, אלא מי מקשיב?

אברהם אבינו, היה הראשון ששמע את הקול, שבעדינות ובנחישות יודע לזהות את הקול הזה ולצעוד לאורו.

אברהם אבינו, הראשון שנקרא אבינו, מלמד אותנו שלא צריך לחכות שהקול יגיע אלינו, צריך להקשיב טוב טוב. יש קול ואנו צריכים להגיע אליו, להיות רגישים ולשמוע אותו, להיות חדורי מטרה, וללכת בעקבותיו. לפני הכל, זו המסורת של אברהם אבינו. לא לשבת, להקשיב לקול שאומר "לך לך" ולהיות מוכן ללכת, אין פתיחה ראויה מזו ואין שבח גדול מזה לאברהם אבינו

" וַיֹּאמֶר ה' אֶל אַבְרָם לֶךְ לְךָ מֵאַרְצְךָ וּמִמּוֹלַדְתְּךָ וּמִבֵּית אָבִיךָ אֶל הָאָרֶץ אֲשֶׁר אַרְאֶךָּ. :.. וַיֵּלֶךְ אַבְרָם כַּאֲשֶׁר דִּבֶּר אֵלָיו ה' "

קוֹל קָרָא, וְהָלַכְתִּי,  הָלַכְתִּי, כִּי קָרָא הָקּוֹל. (חנה סנש)

 

שבת שלום, הרב מתן שניוייס, רב טירת-צבי