title
title
title
title
title
title
לאסוף את השבריםדף מידע לקהילות ובתי הכנסת בישראל ובתפוצות

לקראת "אור דולק בבית הכנסת" – תש"ף 2019

זה היה אחד הלילות האיומים ביותר בתולדות עם ישראל. הלילה שבין 9 ל 10 בנובמבר 1938. ט"ז בחשוון תרצ"ט. לילה זה ידוע בכינוי "ליל הבדולח" בשל רסיסי הזכוכית הרבים שהצטברו על הארץ, כתוצאה מניפוץ הזכוכיות של בתי מגורים, מוסדות ציבור ובתי עסק רבים של יהודים בגרמניה ובאוסטריה. מאות יהודים נרצחו ואלפים נעצרו ונשלחו למחנות ריכוז. כמעט כל בתי הכנסת בגרמניה הוצתו ועלו באש. הלילה הזה סימן את העתיד לבוא אחריו – השואה על כל נוראותיה.

לפני 11שנים, במלאת 70 שנה לאירועי ליל הבדולח, יזם הרב יחיאל וסרמן, ראש המחלקה לשירותים רוחניים בתפוצות בהסתדרות הציונית העולמית, את הרעיון – להדליק את האורות בבית הכנסת בישראל ובתפוצות ולהשאירם דולקים במשך כל הלילה, שבין 9 ל 10 בנובמבר. הרבנות הראשית אימצה את המיזם והפיצה אותו לגבאים בבתי הכנסת. הומלץ לקיים  אירועי זיכרון שבמרכזם לימוד תורה והדלקת אורות בבתי הכנסת בישראל ובתפוצות.

כשעלה המיזם בפעם הראשונה, התרגשתי מאד. הגבאים בבית הכנסת בקיבוץ טירת צבי (בעמק המעיינות) בו נולדתי ובו אני גרה, השאירו אורות דולקים כל הלילה. אבא שלי, נפתלי ורטהיים ז"ל שחווה את ליל הבדולח כילד בן תשע בגרמניה, וזכרון הלילה הנורא ההוא נשאר צרוב בו עד יומו האחרון, אמר לי אז בעיניים נוצצות: "תראי איזה יופי. האורות בבית הכנסת דולקים כל הלילה!" קומתו הזדקפה. זה כל כך ריגש אותו.

החלטתי להמשיך ולהפיץ את המיזם בכל רחבי העולם, מתוך כבוד לזיכרון, מתוך עוצמה של זהות יהודית בכל מקום בו יש בית כנסת ובו מתכנסים יהודים. בבתי הכנסת בישראל אנו מחדשים יוזמה מבורכת זו ומזמינים את כל הקהילות בישראל וברחבי העולם לקיים התכנסות / טקס קצר / לימוד תורה בלילה זה.

הרעיון פשוט: לאחר התכנסות קצרה, להשאיר את אורות בתי הכנסת דולקים כל הלילה.

בשנה שעברה, במלאת 80 שנה לליל הבדולח, הצטרפו למיזם עשרות בתי כנסת באירופה וגם אחדים בארצות הברית ובדרום אמריקה.

השנה, במלאת 81 שנה לליל הבדולח, אנו מזמינים את כל הקהילות בישראל ובתפוצות לקיים אירוע בבית הכנסת, ביום חמישי, ט' בחשוון, 7בנובמבר 2019 (התאריך המדויק 9.11. יחול השנה במוצאי שבת) ולהשאיר אורות דולקים במשך כל הלילה, כנגד האורות שכבו בלילה ההוא.

הלוואי והמסורת הזו תימשך מדי שנה, עד שכל ילד קטן יידע שבלילה הזה האורות בכל בתי הכנסת בעולם דולקים ואורם מבטא את התקומה, את הבנייה ואת ההמשכיות של העם היהודי. אור במקום חושך. תקומה במקום אובדן. לימוד תורה במקום חורבן.


דליה יוחנן, קיבוץ טירת צבי, ישראל.  ydyohanan@tiratzvi.org.il  

טלפון: 972+507557432 

פרטים נוספים יפורסמו בדף הפייסבוק: אור דולק בבית הכנסת.

מוזמנים לשלוח צילומים של האירוע בבית הכנסת שלכם.