title
title
title
title
title
title
מטעמים מפרשת השבוע

הבחירות שלנו


"כְּשֶׁהָיִיתִי צָעִיר לְיָמִים, סָבוּר הָיִיתִי שֶׁאַחְזִיר אֶת כָּל הָעוֹלָם לְמוּטָב . כְּשֶׁהִתְבַּגַּרְתִּי, יָדַעְתִּי כִּי יִהְיֶה לִי דַּי אִם אַחְזִיר לְמוּטָב אֶת אַנְשֵׁי עִירִי בִּלְבַד. יָגַעְתִּי יָמִים רַבִּים, וְלֹא עָלָה הַדָּבָר בְּיָדִי. לְאַחַר מִכֵּן אָמַרְתִּי, לְפָחוֹת יֵשׁ בִּי הַכֹּחַ לִקְבֹּעַ אֶת אוֹרְחוֹת הַחַיִּים שֶׁל מִשְׁפַּחְתִּי וּבְנֵי בֵּיתִי. עַתָּה מִשֶּׁזְּקַנְתִּי רְצוֹנִי לְתַקֵּן אֶת נַפְשִׁי, שֶׁאֶעֱבֹד אֶת הַשֵּׁם בֶּאֱמֶת. וְהִנֵּה גַּם דָּבָר זֶה עֲדַיִן לֹא הִצְלַחְתִּי לְהוֹצִיא אֶל הַפֹּעַל." (מיוחס לרב חיים מצאנז)


אמירתו של הרב חיים מצאנז מביעה את הרעיון, שלעיתים, קיימת מחשבה ששינוי אמיתי מתרחש רק במחוזות הכלל – ככל שהשינוי נוגע ליותר אנשים הוא יותר גדול. אולם, למעשה, שינויים גדולים לא תלויים רק בנו, ולרוב הם איטיים, ארוכים ולא בהכרח צפויים.

לעומת זאת השינוי שמתרחש בנו הוא שינוי שתלוי הרבה יותר בנו ויש לו סבירות גדולה יותר להתקיים. אם נעמיק יותר בעמדתו של הרב חיים מצאנז נוכל להגיד, ששינוי גדול מתחיל בצעדים קטנים. אם כל אחד יתקן קצת את החלק הקטן שלו, בסופו של דבר, המציאות תהיה מתוקנת יותר, כך יכול האדם להשפיע על שינוי גדול לא פחות מגישה ישירה לשינוי זה .

כל כך הרבה מאמצים, תקציבים, פרשנויות, יועצים, תחקירים ובדיקות נתלוו לבחירות הכלליות. האם אנו משקיעים מאמצים דומים בבחירות שלנו? אולי אם נשקיע מאמץ ומחשבה בבחירות שלנו – אלו שהיו בשנה החולפת ואלו שיהיו לנו לקראת השנה הבאה הבחירות יהיו טובות, משמעותיות ומשפיעות יותר.

יש לנו ערכים טובים ונעלים, אולם כדי להפוך אותם לבחירות ממשיות, שלא "ישארו באויר" אלא יתממשו, צריך להשקיע מחשבה – לבצע בדיקה, איך הבחירה תוכל באמת לבא לידי מימוש.

על מנת שבחירה/החלטה לשינוי תוכל להתממש עליה להיות:

מוגדרת בדיוק הרב ביותר.

מדידה – כזו שניתן לבחון אם אכן התבצע בה שינוי ואם לא לשפר

קטנה – על מנת לאפשר התקדמות הדרגתית – כזו שלא "תפיל אותנו לקרשים" וכזו שנוכל למדוד בפרק זמן קצוב.

 דוגמה 1: "רציתי השנה להשקיע יותר זמן במשפחה אולם כשהגעתי לראש השנה אני אומר/ת לעצמי ששוב זה לא קרה..."

ננסה לפרק את זה: מתי ביום בשבוע/אוכל לפנות זמן לאהוביי? האם זה אכן יהיה זמן יעיל? כמה זמן אני רוצה להשקיע יותר (בדקות)? מה אעשה בזמן זה?  האם זה ריאלי או גדול מדי?  מה הכשיל את ההחלטה בפעם הקודמת? מתי בשבוע/חודש הקרוב אני בודק את עצמי?

דוגמה 2: "בסוף שנה שעברה אמרתי לעצמי שאני כועס/ת יותר מדי ורציתי להשתפר – זה לא קרה, שוב מצאתי את עצמי עם הרבה כעס"

נפרק את ההחלטה: מה מכעיס אותי? כמה פעמים ביום/בשבוע אני כועס/ת ? לכמה פעמים ביום/בשבוע אני רוצה להפחית את הכעס בשלב ראשון? האם אוכל לכעוס בעצמה חלשה יותר גם כשאני כבר כועס?  מה יגרום לי להגיע למצב המכעיס יותר רגוע? מתי בשבוע אני בודק את עצמי האם עמדתי ביעד? מה הכשיל את ההחלטה שלי בפעם הקודמת וכיצד ניתן להשתפר?

אם כל שנה נקבל רק קבלה אחת קטנה נוכל למצוא את עצמנו עוד כמה שנים, קצת טובים יותר. אם נתעסק רק ב"בחירות הגדולות" ובהחלטות הגדולות (שבהחלט ראוי להתעסק בהם) אולי לא נצליח להתקדם כלל. "גם מסע של אלף מייל מתחיל בצעד אחד קטן". (לאו דזה)


בעזרת השם שנזכה לקבל החלטות קטנות, לעמוד בהם ולאט לאט לתקן את עצמנו את חברתנו ואת העולם.   

שבת שלום וגמר חתימה טובה, הרב מתן שניוייס, רב טירת-צבי