title
title
title
title
title
title
מהנעשה בגיל עוז - דבורה נויברט נפרדת מהדס עטיה המורה לתנ"ך

ברכה להדס לסיום קורס תנ"ך בגיל עוז – 2018-2019

 

ויהי בימי מלכותה של אורנה ברזילאי ששלטה על כל נתיני ממלכת המעיינות, תושביה הבוגרים ,שגופם אולי נחלש אבל רוחם וחוכמתם איתנה, ותאמר: " יש לחזק את בני הנאמנים ולהוסיף להם תורה ומקרא, למען יהיו יהודים נאמנים וחוכמתם תגיע למרחוק. ותקרא לעוזרותיה: רויטל ורד ואמירה ותצוו עליהם : "לכו וחפשו בכל הממלכה  אישה חכמה היודעת פרק בהלכות התנ"ך". ויצאו שליחים לכל הממלכה הקרובה והרחוקה למלא את מצוות הצו. בעוד הם מחפשים נישמע לפתע קול גדול מהשמים " עיצרו ! אני הגדול באלים מדבר אליכם. אי שם בעמק בין תל-יוסף למולדת תמצאו את הגדולה מכולם, אך דעו, עליכם לשמור אורחותיה כי רבים צובאים על פיתחה לשמוע חכמתה. ויאמרו :" יהי כדבריך ,כן נעשה". ויביאו את המורה הדס לבית עטיה לבית המדרש "גיל עוז" והיא טובת מראה ונאה  בלבושה. ויתאספו סביבה שוחרי הדעת ויאמרו לה :"הרביצי בנו תורה וגלי לנו את צפונות התנ"ך". ותאמר:" כך אעשה, אולם אתם שבגרתם וחוכמת חייכם רבה, היו לי שותפים פעילים במסע המרתק שנעבור יחד, ואזכה ליהנות מניסיונכם ותבונתכם, וזאת תיהי  העדות לברית שכרתנו ".


וכך במצוות הדס החל מסענו. פגשנו את האל היחיד בורא העולם שדורש אמונה טוטאלית במעשיו ויודע לצ'פר את נאמניו אבל גם להענישם. התפעלנו ממעשי הבריאה, כאבנו את צערם של אדם וחווה לאחר שחטאו את החטא הראשון, ליווינו את אברהם במצוות "לך לך" בדרכו לארץ המובטחת וכבשנו באומץ את הארץ עם יהושוע. התוודענו לגיבורים תנכיים בגדולתם וגם בכשלונותיהם וגילינו היושב במרומים לפעמים גם מרחם וסולח.

 וכמצוות תופעת ה ME TOO שפרצה וסחפה את העולם, באו ועמדו לפנינו במלא הדרן נשות התנ"ך הגיבורות : האמהות שכדי לממש את אימהותן נדרשו לניסי האל, לאסתר, לרות ונעמי, לשונמית ולנשים בשיר השירים שאינן מתעייפות לחפש ולקוות למצוא אהבה. כל אלה היו נשים חזקות שידעו להראות את חוזקו ולהלחם על מקומן גם בחברה הגברית שבה חיו.

מתוך הטקסט המקראי עלו וצמחו מדרשים ופרשנויות וגילינו משוררים וסופרים ישראלים שניכסו לעצמם את ארון הספרים היהודי והרשו  להפליג איתו למחוזות רחוקים. היה עמוס עוז שהוליך אותנו על אדמה רעה בעקבות יפתח, חיים גורי עם "תחיית המתים" , מאיר ויזילטר שהוליך את יהושוע הקטן לגן,

חמוטל בר יוסף שכתבה לזכרה של רונה רמון, זרובבל גלעד שבוכה עם הנביא אלישע ואפילו פרימו לוי המתלבט "מיהו אדם?". כולם הרשו לעצמם לקרוא את הטקסט המקראי ולתת לעצמם חופש לפרשנות משלהם.

ואת הדס הצמדת אותנו בעקשנות לטקסט ולהבנת התקופה בה נכתב,ומשם חשפת אותנו לפרשנויות מגוונות ואפשרת גם לנו להמריא ולפרשן .

אז היום תם הפרק הזה וכבר מצפים לפרק הבא. תודה לך מקרב לב שפתחת לנו צוהר כפי שנוח פתח בתיבתו, לגלות את היופי והחכמה שיש בספר התנ"ך ולאפשר גם לנו ( החילוניים בינינו) להתחבר ולהרגיש שספר התנ"ך הוא גם שלנו.

 

בתודה ובהערכה

 

דבורה נויברט

מסילות