title
title
title
title
title
title
לאסוף את השברים

בצער רב אני נאלץ להודיע על פטירתו של סמיון רוזנפלד הניצול היחיד ממרד סוביבור , שגר אצלנו בבית הסיעודי במועצה.

במשך שנים, זכיתי כל בוקר לבקר אדם מיוחד וחייכן שלמרות כל מה שעבר תמיד היה אופטימי
סמיון היה אדם יקר שסיפורו הייחודי היווה השראה לגבורה יהודית והוא יחסר לכולנו.

ההלוויה תתקיים היום בבני עייש
פרטים על שעת ההלוויה והשבעה אעלה בקרוב.

תהא נשמתו צרורה בצרור החיים.

ָָָָָָָָָָָָָָָָָָָָָָָָָָָָָָָָָָָָָָָָָָָָָָָָָָָָָָָָ

 

רק לפני חודש סיפרתי כאן על סמיון וסיפור חייו הייחודי
מצרף שוב הפעם לזכרו.

סמיון נולד בשנת 1922 בכפר קטן באוקראינה ועד למלחמה לא הרגיש כלל אנטישמיות. ב1940 התגייס לצבא האדום ובזמן שלחם נגד הגרמנים נרצחה כל משפחתו בקבר אחים סמוך לכפר בו התגוררו
בשנת 1941 נפצע בקרב ונלקח כשבוי מלחמה למחנה הריכוז במינסק. התנאים שם היו קשים מאוד ואלמלא רופא גרמני אחד שעזר ונתן להם מעט מהאבקה שנשארה מהבירה שהיו שותים הגרמנים , היו מתים
בסוף 1943 פורק המחנה והאנשים שבו נשלחו בשני טרנספורטים לפולין - האחד למחנה ההשמדה מיידנק והשני לסוביבור.

כשהגיעו לשם העמידו אותנו ושאלו מי בעל מקצוע , לסמיון היתה תחושה שאם ישתוק יקרה לו משהו רע ולכן אמר שהוא בעל מקצוע ונלקח לעבוד בנגריה. לאחר כמה שבועות שאל את אחד הקצינים הנאצים היכן חבריו מהמחנה והוא הצביע על ארובות הקרמטוריום ואמר "אתה רואה את העשן שם? אלה החברים שלך
אחד מהחברים שניצלו יחד איתו היה אלכסנדר סשה פצרסקי, קצין בצבא האדום שהחל לחשוב על התוכנית של מרד ובריחה והפך למפקד הצבאי של הבריחה מסוביבור. בנגריה היו כל מיני פטישים וסכינים . הרעיון היה שכל אחד יהיה אחראי על הנאצי שהזמין ממנו עבודה וכשהם יגיעו יכו אותם עם הגרזנים . תוכנית הפעולה הצליחה כמעט באופן מלא 11 קציני אס אס נרצחו השלושה שניצלו גילו את התוכנית וגרמו ליהודים לברוח על נפשם. מסוביבור יצאו בערך 300 אנשים אך בדרך כמעט כולם נהרגו. החיילים האוקראינים שהיו במגדלי השמירה ירו עלינו וחלק נהרגו ממוקשים. משם ברחו ליער והסתתרו בו עד סיום המלחמה
עם סיום המלחמה חזר סמיון לאוקראינה שם התחתן והקים את משפחתו. ב- 1990 עלה לישראל עם שני ילדיו .

תמונה יכולה לכלול: ‏‏2‏ אנשים‏

 

אלי אסקוזידו

 

ראש המועצה האזורית נחל שורק

 


סמיון רוזנפלד, הישראלי האחרון שהשתתף במרד בסוביבור, מת בגיל 96

רוזנפלד, מבכירי המרד ב-1943, נמלט ממחנה ההשמדה, הסתתר ביערות ונלחם בשורות הצבא האדום בכיבוש הגרמני. הוא עלה לארץ ב-1990 וחי כאן עם ילדיו, נכדיו וניניו

 3.06.2019 עופר אדרת "הארץ"
                                                                         רוזנפלד ואשתו בתל אביב,  ב- 2006    צילום: ניר כפרי

 

סמיון רוזנפלד, מבכירי המרד במחנה ההשמדה סוביבור, מת היום (שני) בישראל בגיל 96. ככל הידוע, רוזנפלד היה הישראלי האחרון שנותר בחיים מבין אלה שהצליחו לברוח מהמחנה ולשרוד.

המרד במחנה ההשמדה, שהוקם בפולין הכבושה, פרץ ב-14 באוקטובר 1943. המורדים, בהנהגתו של אלכסנדר פצ'רסקי, יהודי מאוקראינה, הצליחו לחסל כמה אנשי אס-אס בסכינים ובגרזנים, ופתחו במנוסה המונית. הם הצליחו לפרוץ את הגדרות ונסו אל היער הסמוך. רבים מהם נרצחו או נתפסו שם בידי הגרמנים. אחרים הוסגרו או נרצחו בידי הכפריים שגרו בסמוך למחנה. בסיכומו של דבר הצליחו להימלט 300 מתוך 600 אסירי המחנה, אולם רק 50 מהם שרדו בשואה ונשארו בחיים. רוזנפלד היה אחד מהם. במשך השנים מתו רובם. לפני חצי שנה מתה אחת מהן, סלמה אנגל, מהולנד.

 

רוזנפלד צילום באדיבות בית לוחמי הגטאות, ארכיון התצלומים

 

"לא כל אחד יכול להיות גיבור, בעל כורחי נהייתי גיבור", אמר רוזנפלד בראיון ל"כאן" בשנה שעברה. הוא נולד ב-1922 באוקראינה. כשהיה בן 18, ב-1940, התגייס לצבא האדום ולחם בגרמנים, שכבשו את מולדתו באותה שנה. משפחתו נרצחה בקבר אחים סמוך לכפר שבו נולד. ב-1941 נפצע ברגלו בפיצוץ ונפל בשבי הגרמני. יחד עם רבים מחיילי הצבא האדום הוא נלקח למחנה שבויים במינסק, שם סבל מרעב במשך שנתיים.

בספטמבר 1943 הובל לתחנה הבאה שלו - מחנה ההשמדה סוביבור בפולין הכבושה. בסלקציה שיקר ואמר כי הוא נגר מקצועי, וכך הצליח לשרוד במקום להישלח לתאי הגזים כמו רוב הבאים למחנה. "כמה שבועות אחרי שהגענו לסוביבור שאלתי את אחד מהקצינים הגרמנים בנגרייה איפה כל החברים מהצבא שהגיעו איתי ממינסק למחנה. הוא הצביע על הארובה של הקרמטוריום ואמר 'אתה רואה את העשן שם? אלה החברים שלך'", סיפר לימים.

לצפייה בראיון עם סמיון רוזנפלד לחצו כאן


 

במחנה התחבר עם אלכסנדר פצ'רסקי, קצין יהודי בצבא האדום, ויחד רקמו תוכנית בריחה, שנראתה במבט ראשון בלתי אפשרית. "כבר מההתחלה כשהגענו למחנה, סאשה (אלכסנדר, ע"א) התחיל לדבר על זה שהוא לא יכול לסבול את מה שעושים לנו ושהוא רוצה להרוג את כל הנאצים ולצאת לחופשי, אבל כל הזמן שמענו סיפורים על אנשים שניסו לברוח ומתו בדרך כי הנאצים היו חזקים מדי. ככה התחיל פצ'רסקי לחשוב על התכנית של המרד והבריחה", סיפר. התוכנית יצאה לדרך כשסמיון וחבריו התנפלו עם גרזנים ופטישים על הקצינים הנאצים, תוך ניצול כלי העבודה שהיו ברשותם בנגרייה.

 

"בגלל שהייתי רק בן 21, פצ'רסקי שאל אותי אם אני מסוגל להרוג בנאדם. אמרתי לו שאני מסוגל להרוג רק אם זה נאצי", סיפר. מיד לאחר מכן התפנו לברוח מהמחנה. "זה לא היה פשוט בכלל, לברוח מהמחנה. היו שם שלוש שורות של תיל", נזכר. רוזנפלד רץ לעבר הגדר עם הגרזן והחל לפרק אותה. "יצאנו מסוביבור בערך 300 אנשים אבל בדרך כמעט כולם נהרגו", אמר בעבר לערוץ 2.

 

 

 מחנה ההשמדה סוביבור,  ב- 2009  צילום:REUTERS

 

"החיילים האוקראינים שהיו במגדלי השמירה במחנה ירו על האנשים, וגם מי שהצליח להתחמק נהרג במוקשים שהקיפו את המחנה", סיפר," לא ידענו שיש פצצות באדמה אבל כשהתחלנו לרוץ זה התחיל להתפוצץ. ברחנו ליער בלי להסתכל מה קורה לידנו ושם שרדנו עד סוף המלחמה עם הרבה מזל". אחרי כמה חודשים ביערות חזר לצבא האדום וזכה לשחרר ערים מהכיבוש הגרמני. לאחר המלחמה שב לאוקראינה והקים משפחה. ב-1990 עלה לישראל כאן חי עם ילדיו, נכדיו וניניו. "אם תהיה עוד מלחמה היא תהיה מסוכנת מאוד לכל העולם משום שיש פצצות אטום, שום דבר לא יישאר מהעולם שאנחנו מכירים, חשוב לשמור על שלום", אמר לאחרונה.

מחנה סוביבור הוקם במארס 1942 יחד עם מחנות ההשמדה טרבלינקה ובלזץ. 250 אלף יהודים, רובם מפולין, הולנד וסלובקיה, נרצחו במחנה מאפריל 1942 עד אוקטובר 1943. הוא פורק לאחר המרד, והנאצים השמידו אותו עד היסוד וניסו להעלים את הראיות לקיומו . בשנים האחרונות, בחפירות ארכיאולוגיות שמבצע במקום יורם חיימי מישראל נמצאו עשרות אלפי פריטים אישיים של יהודים שנרצחו בו.

בעבר הוכתרו בתקשורת כמה אנשים אחרים כ"אחרוני המורדים מסוביבור" לאחר מותם. בפועל, כיוון שאין רישום מדויק של מי שהצליח לברוח משם ומה עלה בגורלו, קשה לדעת בשלב זה אם רוזנפלד הוא אכן אחרון המורדים שנותרו בחיים. ככל הנראה, הוא הישראלי האחרון שהשתתף במרד ונותר בחיים.

 

לקריאת המאמר במקור לחצו כאן