title
title
title
title
title
title
סיפורי מקום - חפירה בתל שלם

חפירה בתל שלם

לפני כשבועיים התחילה עונת החפירות השניה בתל רדרה.

תזכורת קטנה לאחר למעלה מ-  45 שנה ) מאז מציאת הפסל וחפירת בית המרחץ( חזרו לפני כשנתיים שני חוקרים בני ארובס ודודי מבורך לחפירה בתל רדרה, שבמחקר ובמפות -מכונה תל שלם ובו אנו יודעים, מאז שנות ה ,70 -שקיים מחנה צבאי השייך לאחד הלגיונות הרומיים ששהו בארץ ישראל בתקופת מרד בר כוכבא. העונה הראשונה הייתה עונת חפירות קטנה בזמן ובהיקף שנועדה לבדוק ולאמת את סקרי תת הקרקע שנעשו בטכנולוגיות חדישות, ואכן הממצאים שנמצאו מתחת לאדמה תאמו את המיפוי שנעשה.

 

באותה עונה קצרה נחפר חלק קטן מתוך מבנה המפקדה של המחנה, ובקבות התגליות משנה שעברה נודע לנו שמדובר על יחידת הפרשים ה.7 - השנה בשבועיים שעברו המשיכה החפירה והחשיפה של המשך מבנה המפקדה שהוא המבנה הגדול, המפואר והמרכזי של המחנה,  ונחשפו גם כתובות חדשות שהן בעלות חשיבות גבוהה למחקר.

נשאר לנו עוד שבוע אחד של חפירה שבסופו יכוסו הממצאים בצורה שתשמר אותם עד לחשיפתם הבאה.  במהלך החפירה מבצעים גם עבודות שימור לממצאים,  כדי לנסות לעכב את תהליכי הבליה שמתחילים מרגע שהם נחשפים מבטן האדמה.

 

משלחת החפירות מורכבת מסטודנטים מאוניברסיטת קלן בראשם פרופ' מיכאל היינזלמן וכן סטודנטים מבר אילן וכמובן דודי ובני החוקרים הראשיים,  ועוד מתנדבים שונים בניהם העזרה החשובה של יפתח ריאר וזכאי שמתגייסים כל פעם שצריך.

הרבה שואלים אותי לגבי ביקורים במקום,  במהלך עונת החפירה האתר פתוח וניתן לבוא לראות את הממצאים בזמן החפירה(7:00-16:00) בתאום עם דודי.

מטבע הדברים,  הממצאים רגישים מאוד ועלולים להיהרס בקלות

ולכן כל מי שמגיע לאזור החפירה , צריך להסתובב לפי ההוראות של החופרים ולא להיכנס או לדרוך בתוך אזור החפירה.

יש לנו בני המקום גם תפקיד בשמירה על שלמות האתר שלא בזמן החפירה ומי שרואה אנשים מסתובבים בשטח, - לוקחים דברים או חופרים חס וחלילה, מוזמן ישר להתקשר אלי,  תמיד יש סיכוי לשוד עתיקות,  גם באזורים מרוחקים כמו שלנו.

גם נושא תיעוד הממצאים הוא רגיש מאוד , הפרסום בעולם הארכיאולוגיה והקרדיט על הפרסום מוגן על ידי זכויות יוצרים , ויש הקפדה לא לתעד ולא להפיץ מידע ותמונות ללא רשות מבעלי רישיון החפירה,  הרבה אנשים מבקשים ממני לצלם להם או להעביר להם תמונות שיש לי,  אז אני מתנצל מראש אני לא מצלם שם תמונות, אלא ברשות בלבד,  ואז אין -לי רשות להעביר את התמונות הלאה. בעולם שלנו היום, זה ממש לא ברור שאי אפשר פשוט להוציא את הטלפון ולצלם, אבל אני מבקש בשם החוקרים לא לעשות זאת, ולסמוך עליהם שיתנו לנו את כל המידע ויראו לנו את כל התמונות -הרשמיות והלא רשמיות שהם מתעדים בזמן החפירה וגם של הממצאים השונים,  סך הכל הם מרגישים אצלנו בבית ואוהבים מאוד את טירת צבי ואת כל המתעניינים ומספרי הסיפורים והזיכרונות.

 

בע"ה בלי נדר ננסה לארגן ערב בסיום החפירה כדי להציג את הממצאים ואת החפירות , ועד אז מוזמנים להמשיך להתעניין ולהגיע לביקורים.

מורן אייגר

טירת-צבי