title
title
title
title
title
title
לאסוף את השברים

הגביע הוא שלנו

 

80 שנה ל"ליל הבדולח": גביע קידוש שנתרם לבית כנסת במינכן כמעט נשרף לגמרי כשהפורעים הנאצים העלו את המקום באש • 

עכשיו מוזיאון ישראל מציג אותו בפעם הראשונה

ענבר טויזר – ידיעות אחרונות

שמונים שנה אחרי: מוזיאון ישראל בירושלים יציג לראשונה גביע קידוש שנשרף במהלך מאורעות ליל הבדולח, שבו בוצעו פוגרמים ביהודים בכל רחבי גרמניה

 

מקורו של הגביע הוא בבית־הכנסת "אוהל יעקב" במינכן שבגרמניה. בית־הכנסת נשרף כולו, על תכולתו, בפרעות שפרצו בין ה־9 ל־10 בנובמבר 1938. אולם מתברר שהגביע שרד והוא הובא יחד עם שרידים נוספים של תשמישי קדושה לישראל.

 

המידע על הגביע וקורותיו נסמך על מידע חלקי והשערות. לפי כתובת ההקדשה שעליו, הגביע נתרם לבית־הכנסת ב־1932, כשנה לפני עליית היטלר לשלטון, על ידי בנימין גאלדפארב, צורף ותכשיטן תושב מינכן.

 

אחרי מלחמת העולם השנייה, ארגונים יהודיים פעלו על מנת להשיב לישראל חפצים יהודיים שבעליהם לא שרדו את השואה או שלא אותרו באירופה. הפריטים הובאו לפיקדון במוזיאון בצלאל הישן, ולאחר סגירתו הועברו למוזיאון ישראל. בשנים האחרונות מתבצעת עבודת מחקר על מנת לזהות את המקור של החפצים. במוזיאון ישראל הוחלט להציג כעת את הגביע, על אף שאינו במצב טוב, בשל החשיבות לציון 80 שנה לליל הבדולח.

ד"ר רחל צרפתי, אוצרת בכירה באגף לאמנות ותרבות יהודית במוזיאון ישראל, סיפרה ל"ידיעות אחרונות": "ממחקר שערכנו עולה ההשערה שהגביע נתרם לבית־הכנסת על ידי הצורף בנימין גאלדפארב. הוא ואשתו לאה ניצלו מפני שהיגרו לארה"ב עוד לפני השואה. לפי המידע שיש במוזיאון יד ושם, ייתכן שגם כל חמשת ילדיהם ניצלו. אחת מבנותיהם, מרתה, התגוררה בשנת 1939 בחיפה".

 

ד"ר צרפתי הוסיפה: "קשה בדרך כלל לחבר בין חפץ לבעלים בכל הנוגע לפריטי יודאיקה. גביעי קידוש מגרמניה כמו זה שנמצא בידינו יש אלפים. אך בעצם העובדה ששמו של התורם נחרת על הגביע, הייתה לנו האפשרות להרכיב פאזל ולחבר בין האנשים שלהם הוא השתייך".

 

לפי יומנו של שר התעמולה הנאצי, יוזף גבלס, בזמן השריפה בבית־הכנסת, השתתפה צמרת השלטון הנאצי ובראשה אדולף היטלר, בארוחה בבית העירייה במינכן, המרוחק כמה מאות מטרים מבית־הכנסת.

 

 

הגביע ששרד- צילום: לורה לכמן למוזיאון ישראל 

לקריאת המאמר במקור לחצו כאן