title
title
title
title
title
title
מהנעשה בגיל עוז - הנש"ר "בדרך לאילת"

 

הנש"ר "בדרך לאילת"

 

מפגשנו השבוע המשיכו במסע בארץ ובפרט בדרום.

חזרנו על השיר למדבר, אותו כתב חיים חפר בתש"ח וממנו המשכנו בדרך לאילת, על סיפור כיבוש אילת.

 

צפינו בביצועו של בני אמדורסקי בליווי תמונות מה"שביל" וסיפרנו את סיפור הקרב.

 השיר הידוע, "היי דרומה לאילת", נכתב על ידי משורר הפלמ"ח חיים חפר. השיר מתאר חווית נסיעה בשביל מבאר שבע, היורד דרך הערבה לאילת.


הבית הראשון של השיר מאזכר, בנוסף לבאר שבע, שתי נקודות ציון: "קצת דרומה לבאר שבע, רוח במדבר נושבת, שביל לערבה ירד. לרדיאן אם אך מיהרת – את אל עמר חיש עברת והנה הוא חוף אילת".

נוף הערבה נשאר מרהיב והשיר עדיין מלהיב. אבל הדרך כבר מזמן אינה "שביל" והמקומות זכו לשמות עבריים: עין רדיאן הוא יטבתה , אל-עמר הוא נחל עומר )יובל של נחל ערבה שזורם לאורך הגבול בערבה הירדנית( .

עוד החברה שועטים מצוקי ראס-אל-נאקב לעקב אום-רשרש, להניף בה את "דגל הדיו", וכבר דהרו בדרך הערבה דרומה - בעקבות חטיבת 'גולני' - מפקד החזית, יגאל אלון, ובעקבותיו להקת הצ'יזבטרון, בתוך הניע-וניד על גבי הקומנדקר נולדה השורה  "הי, דרומה - עקבה".

בהגיע הצ'יזבטרון לאילת, כשבתי השיר נוצרים אגב מסע, דרך אל-ע'מר ועין רדיאן, הושר "הי דרומה" ליד מדורה, על חוף הים, לפני לוחמי 'חטיבת הנגב' ו'גולני'. כל זה קרה בי"א באדר תש"ט. 'דבר' ציין את החדשה בדבר כיבוש אילת בכותרת: "הצ'יזבטרון הופיע בעקבה".

ומוסיף חיים אנלין, גולנצ'יק בדימוס:

השיר אמנם נכתב ע"י משורר הפלמ"ח חיים חפר ואף בוצע לראשונה ע"י הצ'יזבטרון (הלהקה של הפלמ"ח), אך הוא מתאר דווקא את תוואי הדרך שעשתה חטיבת "גולני" במבצע "עובדה" דרך הערבה ("...שביל לערבה ירד. לרדיאן אם אך מיהרת, את אל-עמר חיש עברת, והנה הוא חוף אילת"), ולא את הדרך שעשתה חטיבת הנגב של הפלמ"ח, דרך גב ההר. הסיבה לכך פשוטה: החבר'ה של הצ'יזבטרון נעו דרומה דווקא בשיירה של "גולני" דרך הערבה, וחיים חפר נאלץ להשתמש בחומר שעמד אז לרשותו...

יתרה מזאת: במברק המפורסם ששלחו כובשי אילת לממשלת ישראל נאמר: "...מגישות חטיבת הנגב פלמ"ח וחטיבת גולני את מפרץ אילת למדינת ישראל". סיפר לי על כך מאיר פעיל, שהיה אז קצין אג"ם של חטיבת הנגב: "אנחנו בפלמ"ח לא היינו חולמים להזכיר את "גולני" באותו מברק, אלא שמכשיר הקשר שלנו התקלקל ולכן נאלצנו לשלוח את המברק באמצעות המכשיר של "גולני", אז לא נותרה לנו ברירה..."

על פי עדותו של חיים חפר באזני אורי יעקובוביץ', השיר חובר ביום כיבוש אילת (ט' באדר תש"ט - 10.3.1949)

 הילדים וחברי הבית למדו במהרה את השיר ואף הצלחנו לשיר אותו בקצב יחסית מהיר. הוספנו בפזמונים מחיאת כף ב"סינקופות" (ההפסקות במוסיקה) והשירה קלחה.


 

בפינת הבקשות עלו הפעם השירים: "מקהלה עליזה" ו"חברים" ונפרדנו בציפייה למפגש הבא.

 

ותגובה שהגיעה למערכת לפני כמה שבועות על אחד מהסרטונים שהועלו ליוטיוב (לשיר "לצפון באהבה"):

ממש מרגש! איזה יופי! גם שילוב הדורות, גם הביצוע והעיקר עצם הרעיון, החשיבה על ביצוע משותף כזה, הארגון והכל - ממש התרגשתי להקשיב לכל הביצועים, לראות את תגובות הילדים השונים ושל המבוגרים. יישר כוח לכל הקשורים לנש"ר הזה.

 

בתיה בר גשר

 

 

גדי ליאון

רכז מיזם נש"ר

בית גיל עוז