title
title
title
title
title
title
ניגון המעיינות - בחורשה

בחורשה

מילים: אלישבע ביחובסקי     לחן: דניאל סמבורסקי    הלחנה:  1927

לְרֶגַע נִתָּן לִי לָנוּחַ
בַּדֶּרֶךְ רַבַּת הַנְּדוּדִים,
לִשְׁמֹעַ אֶת לַחַשׁ הָרוּחַ
בֵּין עֲנָפִים מוּרָדִים;
וְאֵין אֶת נַפְשִׁי לָדַעַת
אִם הָעֵצִים לִי זָרִים:
דִּמְמַת שִׂיחָתָם הַמַּרְגַּעַת
הִיא קוֹל מִמּוֹלֶדֶת-סְתָרִים.

אֵין שֶׁקֶט גָּדוֹל מִן הָרֶטֶט
הַבִּלְתִּי פּוֹסֵק שֶׁל עָלִים.
פֹּה כָּל מַחְשָׁבָה שׁוֹקֶטֶת
וְכָל יִסּוּרִים קַלִּים.
אָפֹר הַמֶּרְחָק, וּמִלְּמַעְלָה
אָפֹר גַּם שַׁחַק-הַסְּתָו;
וְכָל לַחַשׁ-עָלֶה – נֶחָמָה לִי,
בְּרָכָה – כָּל תְּנוּעַת עָנָף

לצפייה בביצוע של עפרה סמבורסקי - בחורשה - לחן של אביה דניאל סמבורסקי.  במסגרת מועדון הזמר של נחומי הרציון החוגג בימים אלו שלושים שנה, והערב -ציון 105 שנים להולדתו של דניאל סמבורסקי, עפרה מבצעת כאן את השיר בלחן של אביה דניאל סמבורסקי. ומילים של אלישבע. מלווים אותה- נחומי הר-ציון, יוסי ואלד באקורדיון- שהיה תלמידו של סמבורסקי, ומלווה עד היום את מורשתו. עפרה סמבורסקי-חמדת מספרת (12.4.14):
"
אבא מצא את מילות שיר זה בגרמניה בשנת 1927...!!! התחבר מאד אל המילים הנוגעות הללו, והלחין לחן נעים וכל כך תואם את המילים - כך גם כתבה לו אלישבע בעצמה לאחר שקיבלה ממנו את השיר מולחן."

לצפייה לחצו כאן       

                                  

לצפייה בביצוע השיר במועדון זמרשת לחצו כאן   


מתוך אירוע זמרשת מס' 35 - "העלייה השנייה וים הגליל" | 6.9.12, חצר כינרת | גיטרה והובלת שירה: נגה אשד

ולעוד ביצוע לחצו כאן 

ליזָבֶטָה איוואנובנה ז'ירקובה-ביחוֹבסקי 1888 - 1936 שנודעה בשם העט אלישבעהייתה משוררת ברוסיה ובארץ ישראל.  בת למשפחה נוצרית,  נישאה למו"ל והעיתונאי שמעון ביחובסקי ועלתה עמו לארץ ישראל ב 1925. אלישבע פרסמה שירה בעברית , חלקה מקורית וחלקה מתורגמת מרוסית.  היא גם תרגמה לרוסית יצירות של סופרים עבריים כמו גרשון שופמןיוסף חיים ברנר ואחרים.  על-פי האנציקלופדיה העברית , "בסיפוריה בולטת השאיפה לספר על היסוד הנאצל שבחיים ולתאר את הטוב והמעולה שבאדם".

פרסומה הביא לכך שאורגנו סביבה נשפים ספרותיים בארץ ובחו"ל, אך לדבריה, הם העיקו עליה ושעממו אותה. בעת ביקורה בקובנה בשנת 1928, פגשה אותה הנערה לאה גולדברג, שכתבה את התרשמותה מאלישבע ביומנה: "היום הייתי בביתה. היא עושה עלי רושם מצוין. פשוטה, צנועה, אותה סנסציה שמקיפה אותה לא נגעה בה. היא יהודייה, עברייה, כאילו הייתה יהודייה תמיד - כל חייה."

טרגדיה הכתה בה בשנת 1932 כשמת בעלה בפתאומיות. היא נותרה עם ילדה בת 8, מרים, והתקשתה להתפרנס. אפילו לא הצליחה להתקבל לעבודה כספרנית ב"שער ציון" (לימים בית אריאלה). היא שקעה בעוני והתגוררה בצריף הדולף בימי החורף, בשכונת מונטיפיורי בתל אביב.

בעת מלחמת העולם השנייה התגייסה בתהּ, התחתנה עם חייל בריטי, דני ליטל, והתגוררה עמו באפריקה, וכך נותרה אלישבע בודדה לחלוטין.

אלישבע נפטרה בשנת 1949 בטבריה,  שאליה עברה כדי לרפא דלקת מפרקים שלקתה בה. בת 60 במותה. לאחר שאנשי חברה קדישא הערימו קשיים על קבורתה בטבריה כיוון שלא הייתה יהודייה על פי ההלכה, היא נקברה בבית הקברות כנרת אברהם ברוידס, מזכיר אגודת הסופרים, תיאר כיצד נתקיימו בה מילות שירה שלה:

כאן אשב בין ים
ובין רקיע ואדמה,
כי גם הקץ הגיע.
כי מצאה נפשי מולדתהּ

מקצת משיריה הולחנו בידי יוצרים כדניאל סמבורסקישייקה פייקוב וחוה אלברשטיין, ובוצעו על ידי זמרים כמו אלכסנדרה וחוה אלברשטיין.

אלישבע, 1936 

אלישבע

להרחבת הידע לחצו כאן