title
title
title
title
title
title
לאסוף את השברים

שמחה (קאז'יק) רותם, מאחרוני הלוחמים במרד גטו ורשה, מת בגיל 94

רותם, יליד 1924, היה הקַשָּר בין הבונקרים בגטו. בסיום המרד פיקד על חילוצם של לוחמים מהגטו הבוער דרך תעלות הביוב. במלאת 70 למרד, ב-2013, קיבל אות הוקרה מנשיא פולין

תחתית הטופס

22.12.2018  - עופר אדרת - הארץ

 

רותם, ב-2013

רותם, ב-2013     צילום: Adrian Grycuk

שמחה (קאז'יק) רותם, מהבולטים בלוחמי מרד גטו ורשה ששרדו, מת היום (שבת) בגיל 94. רותם נולד ב-1924 בוורשה שבפולין. כשהיה בן 12 הצטרף לתנועה החלוצית "הנוער הציוני". עם פרוץ מלחמת העולם השנייה נהרס בית משפחתו בהפצצות הגרמנים. "זכור לי שביתנו הופצץ יום אחרי יום הכיפורים. בבית פגעו שתי פצצות. בהתפוצצות נהרגו ונפצעו רבים מדיירי הבית", סיפר בראיון ל"יד ושם".

בין ההרוגים היו סבו וסבתו, דודתו ובעלה ואחיו ישראל. הוא ואמו נפצעו. "כשחזרתי להכרתי מצאתי את עצמי תחת מפולת. בסופו של דבר הצלחתי בכוחות עצמי להיחלץ. כשיצאתי ראיתי שביתנו הרוס לגמרי ולא ראיתי בו סימני חיים. הגעתי למקלט בבית סמוך ומצאתי שם את הוריי ושתי אחיותיי. הבנתי כי יתר בני המשפחה נהרגו כולם".

רותם לצד ראש הממשלה בנימין נתניהו, שי פירון וסופה לנדבר

רותם לצד ראש הממשלה בנימין נתניהו, שי פירון וסופה לנדבר     צילום: לע"מ / משה מילנר

אחרי גירוש יהודי ורשה לגטו הוא נשלח לקרובי משפחה בעיירה קלבוב, שם נשאר שלושה חודשים. "שם ראיתי בפעם הראשונה, במרחק של חמישה מטרים ממני, איך שגרמני הורג יהודי והדם נשפך. תפסו אותו מחוץ לגטו. לא היתה חומה... אבל אסור היה לצאת. אז הגיע יושב-ראש היודנראט והתחנן על נפשו. לא עזר שום דבר. ירה בו והרג אותו. עלו על סוסים והלכו משם. זהו. זו היתה הפעם הראשונה שראיתי איך הורגים", סיפר בעדות.

לחצו כאן לקריאת דברי ההספד של הנשיא ריבלין


ב-1942 חזר לגטו וחבר לארגון היהודי הלוחם (אי"ל). "ידענו בגטו שמשהו הולך לקרות. אך לומר את האמת, גם בשלב זה, כלומר בשלב הסופי שלפני חיסול הגטו, עדיין לא השלמנו כנראה עם הדבר הזה...חיסול טוטאלי, במאה ה-20, בלב לבה של אירופה - פשוט לא ייתכן דבר כזה. קשה היה להשלים עם הרעיון הזה", אמר.

לצפייה בעדותו של שמחה רותם לחצו כאן


מצב הרוח השתנה במהרה והפך ל"התרוממות רוח בלתי רגילה", כדבריו. "הרי לרגע הזה חיכינו! כלומר, מצב הרוח נע מהקצה לקצה השני. מצד אחד חוסר אונים ומצד שני התרוממות רוח בלתי רגילה... של עצם העובדה שאתה יכול להתמודד עם הגרמני הכל-יכול, שלמעשה רק המראה שלו הטיל אימה ופחד ושיתק אותך לחלוטין", אמר.

לצפייה בסיפור הלוחמים במרד גטו ורשה לחצו כאן


תחילה הגרמנים נסוגו, לאחר שספגו אבדות ופצועים במתקפה של לוחמי המרד. "אנחנו חשבנו שהם ימשיכו להיכנס ויהיה קרב פנים אל פנים. נהרוג כמה שנוכל, וידענו שסופנו ברור לגמרי. אבל הם עשו את זה אחרת. הם נסוגו ועשו את מלאכת ההשמדה מבחוץ. ולזה לא היו לנו שום אמצעים. הגטו כעבור 3-4 ימים עמד בלהבות", אמר רותם.

רותם לחם תחת פיקודו של מארק אדלמן. בחודש מאי יצא מהגטו דרך תעלות הביוב כדי לחבור לאנטק צוקרמן, סגנו של מרדכי אנילביץ', כדי לבקש סיוע להמשך המרד.

רותם עם חניכות הנוער העובד הלומד במעמד הענקת סיכת-זיכרון לציון 70 שנה למרד גטו ורשה

רותם עם חניכות הנוער העובד הלומד במעמד הענקת סיכת-זיכרון לציון 70 שנה למרד גטו ורשה צילום: Meron Derso

ב-8 במאי, שלושה שבועות אחרי תחילת המרד, הותקף הבונקר שבו שהו מפקדיו, ברחוב מילא 18 בורשה. אנילביץ', מנהיג המרד, המשיך להילחם ויחד עם רבים אחרים התאבד כדי לא להיכנע.

רותם פיקד על חילוץ הלוחמים מהגטו הבוער, ובהם מנהיגי המרד צביה לובטקין ומארק אדלמן. על כך אמר רותם לימים: "במילא 18 התרחש אותו הדבר מה שהיה בכל מקום בסוף. הכל נהרס ונגמר. מפקד השטח שלי, מארק אדלמן, הוא טען בכלל שהכל עניין של הבנה ושל מחשבה. ושלא היו צריכים להתאבד שם. קשה להתווכח. יכול להיות שהצדק איתו. איש לא יכול להגיד ככה או ככה. יכול להיות שהמזל היה משחק להם ושהם היו יכולים לצאת מהגטו עם אותה קבוצה שיצאה. שבכל זאת כמה עשרות אנשים יצאו. לא שזה מי יודע מה, מבין מאות אלפים שהיו בגטו... זה היה הרבה מאוד עניין של מזל. ופרט למזל, אז צריך היה לדעת להחליט על דברים תוך שניות, ו... או שאתה מחליט טוב או שאתה מחליט רע, והתשלום הוא גבוה. זהו".

גטו ורשה, לאחר המרד

גטו ורשה, לאחר המרד צילום: REUTERS

בהמשך הוא השתתף במרד הפולני בוורשה, היה חלק מקבוצת הנוקמים בגרמנים, וסייע לארגון תנועת "הבריחה". ב-1946 עלה לארץ ישראל, הצטרף ל"הגנה" ולחם במלחמת העצמאות.

ב-2013, במלאת 70 שנה למרד, השתתף בטקס שנערך בוורשה, שבו קיבל מנשיא פולין אות הוקרה. "בזמן השואה הכרתי אנשים שהיו ראויים לתואר בן אדם גם בקרב הפולנים. אבל גם אנשים שללא שום אינטרס שהיו זוכים בו, אלא רק בשל רצון רע, דנו יהודי למוות במלה אחת. ואותם איני רוצה ואיני יכול להבין. כשם שאיני רוצה או יכול להבין את אלו שנטלו חלק בפוגרומים בפולין לאחר סיום מלחמת העולם השנייה", אמר.

רותם הותיר אחריו ילדים ונכדים. הלווייתו תיערך ביום שני בקיבוץ הראל ב-15:00.