title
title
title
title
title
title
ניגון המעיינות - אבי אבי

אבי אבי

מילים עודד אבישר    לחן משה וילנסקי

אבי אבי הגידה נא לי
מדוע הלילה שחור ואפל
ורוח מסיע קרעי ערפל?

אפל ילדי, הלילה אפל
ורוח עובר ומספר סודותיו
על אב שמרד עם חמשת בניו

הגד אבי, מעין עלה
מאיין עלה הלפיד הבוער
ולמה ירוץ בדרכו וימהר?

עלה ילדי, עלה הלפיד
משדות מודיעין אל משעול הקברים
לזרוע כולו שלהבות ואורים

ואי השביל, איה המשעול
איה המשעול זה עתיק הדורות
בו רץ הלפיד וזורע אורות?

בהר בגיא עובר המשעול
ממרום הגליל עד אילת והים
על שדות גיבורים שנפלו על חרבם

ועוד אבי, אמור לי רק זאת
מדוע הלילה מכל הלילות
זורחים האורים ומרבים לעלות?

מדור לדור, ילדי, זה האות
זורח האור ועולה ומהבהב
בלילה הזה ליל כ"ה בכסליו

 

לצפייה בביצוע השיר אבי אבי בידי אסתר עופרים לחצו כאן


 


עודד אבישר נולד בטבריה בשנת 1918 כבן למשפחה חברונית ותיקה, אשר כל בניה עסקו בחינוך. אביו, יחזקאל אבישר (אגאבאבא במקור), היה מורה לעברית אשר הגיע מחברון לעמק הירדן על מנת ללמד עברית את בני המתיישבים היהודים בעמק. שם הכיר את רבקה לבית כ"ץ ממנחמיה ונשא אותה לאשה. עודד נולד כבן בכור בטבריה. בשנות העשרים עברה המשפחה לירושלים והיתה מבין מייסדי שכונת בית הכרם, יחד עם משפחת בורלא. את חינוכו קיבל עודד בירושלים, וסיים את בית המדרש למורים בבית הכרם. בעת שלימד הוראה בבית ספר 'למל' הכיר את אסתר לבית דובשני, גם היא נצר למשפחה חברונית, שנולדה בשכונת מאה שערים. הם נישאו ועברו לתל אביב בתחילת שנות הארבעים, יחד עם בנם היחיד - יועד.

כבר בשנת 1949, מיד לאחר קום המדינה, נשלח עודד אבישר לרכז את פעילות הג'וינט היהודי בצרפת, כאשר הטיפול בשארית הפליטה ובעליה ממערב אירופה וצפון אפריקה היתה בראש סולם העדיפויות הלאומי. 
בשנים 1950-52 נשלח על ידי הסוכנות היהודית לברזיל, שם עסק בהקמת ופיתוח רשת החינוך העברי בברזיל.   בשנת 1954 גוייס על ידי ראש העיר תל אביב, חיים לבנון, לארגן ולעמוד בראש העדליאדע הראשונה שנערכה בתל אביב לאחר קום המדינה.

בשנת 1955 התמנה לראש צוות ההקמה והפתיחה של "היכל התרבות", אותו גם ניהל בפועל במשך כעשר שנות פעילותו הראשונה של ההיכל.  משך כל מהלך חייו הפעילים עסק עודד גם בכתיבה וביצירה עברית. החל מכתיבת שירים רבים עם מיטב המלחינים (זעירא, לבנון, וילנסקי) אשר המפורסם ביניהם הוא השיר "ערב בא" שזכה בפסטיבל הזמר הראשון.

כמו כן כתב מחזות רבים. תיאטרון "הבימה" העלה את מחזהו "אהבת ציון" על פי מאפו. על מחזהו "נעמי" זכה בפרס אקו"ם למחזה עברי נבחר.  עודד אבישר היה ממייסדי אקו"ם והיה שותף מלא בניסוח חוקת זכויות היוצרים בישראל. 

בשנת 1968 יצא לאור (בהוצאת כתר) "ספר חברון". מחקר זה הביא את כל תולדות הישוב היהודי בחברון לדורותיו.    בשנת 1972 יצא לאור (בהוצאת כתר) "ספר טבריה". מחקר על תולדות העיר והישוב העברי בה. שני ספרים אלו מהווים עד היום כלי עזר מרכזיים בידי כל הלומדים על תולדות ארץ ישראל בכל מוסדות החינוך הגבוה. כמו כן ערך ותרגם ספרים רבים עבור מיטב בתי ההוצאה בישראל.


בשנת 1976 נפטר ממחלה קשה והוא רק בן חמישים ושמונה שנה. בעת שנפטר היה עסוק בעריכת "ספר צפת" על תולדות הישוב היהודי בצפת.

עודד אבישר ב-1975