title
title
title
title
title
title
לאסוף את השברים

מבית הכנסת שחרב בתקופת השואה לבית הנשיא שבירושלים בירת מדינת ישראל

 

לפני כמה שנים הגיע אלינו יהודי ניצול שואה מהעיירה סומפולנה בצפון מערב פולין, שם התגוררו לפני השואה כ-1200 יהודים.

האיש סיפר סיפור מדהים:

ב- 1940, כשנה לאחר שהנאצים כבשו את פולין, הם ריכזו את יהודי סומפולנה בגטו, משם יצאו הגברים לעבודות כפייה באזור פוזנן. בתחילת 1942 חוסל הגטו, והיהודים נשלחו למחנה ההשמדה חלמנו.
כאשר הבינו יהודי סומפולנה שהגרמנים עומדים להחריב את בית הכנסת בעיירה, הם החליטו שאם הם לא יכולים להינצל מהנאצים – לפחות ינסו להציל את תשמישי הקדושה הרבים של בית הכנסת. בסתר, ותוך סיכון רב, הם חפרו בורות מאחורי ארון הקודש של בית הכנסת והחביאו בהם ככל שיכלו לקחת – כתר ופעמונים של ספר תורה, עיטורים וקישוטים שונים, מגילת אסתר שהוסתרה בתוך מיכל מתכת, וגם חנוכייה גדולה מכסף. הם אטמו את הבורות, הסוו את הפתחים, ולאחר מכן נלקחו אל גורלם ורובם הגדול נספה בשואה.
בעקבות הסיפור המדהים ארגנו משלחת, נסענו לסומפולנה, השגנו אישורים מתאימים ואיתרנו את המקום בו עמד בית הכנסת ההרוס. בהתרגשות גדולה חפרנו באדמה, ואכן מצאנו את תשמישי הקדושה. חלקם היו הרוסים לגמרי, אולם החפצים שהיו עשויים מכסף טהור נשמרו בזכות הלחות הטבעית באדמה. בין שלל תשמישי הקדושה מצאנו גם את החנוכייה הגדולה והמרשימה, שהשתמרה היטב. בשל גודלה ומשקלה הרב נאלצנו להביא אותה לארץ מפורקת לחלקים, וכאן הרכבנו אותה מחדש והיא מוצגת במרכז "שם עולם" בכפר הרא"ה.
היום, בטקס מרגש עם אנשי עדות וניצולי שואה, הודלקו נרות חנוכה בבית הנשיא מר - ראובן רובי ריבלין שבירושלים.

כך, בזכות החנוכייה ששרדה, נמתח קו ישר בין הגלות החרבה בפולין ובין התקומה בארץ ישראל, הממשיכה את שרשרת הדורות ומנציחה את זיכרון השואה בחג החנוכה- חג הגבורה היהודית.

המרכז הבינלאומי "שם עולם" – מחברים את דור העתיד לשואה

לצפייה באירוע לחצו כאן

קרדיט צילום: לע"מ


נשיא המדינה הדליק נר שני של חנוכה

עם ניצולי שואה מרחבי הארץ

 נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין הדליק היום שני, כ"ה בכסלו, 3 בדצמבר, נר שני של חנוכה עם ניצולי שואה מרחבי הארץ. הדלקת הנר נעשתה בשיתוף מרכז הארגונים של ניצולי השואה בישראל, ובהשתתפות יו"ר המרכז קולט אביטל. אחד מהארגונים המייצג את ניצולי השואה הוא עמותת "עמך" המטפלת בכ- 20,000 ניצולי שואה ופועלת באמצעות רשת של 15 מרכזים הפזורים ברחבי הארץ. בטקס שהתקיים בבית הנשיא השתתפה קבוצת התיאטרון מרחובות של העמותה.

 

"יש לי זכות גדולה וכבוד גדול לארח אתכם כאן, בבית הנשיא בירושלים בירת ישראל, מדינת היהודים החופשית, העצמאית, היהודית והדמוקרטית. ולומר יחד אתכם בשמחה גדולה ובלב שלם- "שהחיינו וקיימנו והגיענו לזמן הזה". "פתח הנשיא את דבריו והוסיף: "חג החנוכה על פי המסורת היהודית מכיל בתוכו את הגבורה ואת הנס. בדיוק כמו סיפור החיים שלכם. אתם, כל אחת ואחד מכם גיבורים. ההישרדות של כל אחד ואחת מכם היא נס. הסיפור שלכם הוא סיפורו של דור שלם, שקם משואה לתקומה. שנחלץ מתהומות הרוע ובחר בחיים. דור של גבורה ועשייה. דור שתרם לחברה הישראלית ולמדינת ישראל בכל תחומי החיים. דור שהתרומם משאול תחתיות והקים כאן בארץ ישראל ובמדינת ישראל -מדינה לתפארת!"

 

צילום: קובי גדעון - לע"מ

 

"החנוכייה שאנו מדליקים בה היום את הנרות התגלתה בעיירה סומפולנו בפולין ממש עכשיו, בעקבות מידע שהגיע לידי המרכז הבינלאומי "שם עולם" מאישה פולניה. היא הוצבה בבית הכנסת ושימשה את הקהילה היהודית בעיירה. במהלך השואה החנוכייה הוטמנה בעומק האדמה, והיא בין החפצים היחידים שנותרו זכר לקהילה היהודית של העיירה סמופולנו. עיירה תוססת, שמנתה כאלף מאתיים יהודים, והושמדה כמעט כליל במחנה ההשמדה חלמנו בפברואר 1942. אני יודע שאתם אנשי מרכז הארגונים של ניצולי השואה ובכלל זה הארגונים השונים, עושים כל שביכולתכם למען ניצולי השואה כדי להשיג סוף סוף פתרון הגיוני ראוי וצודק לאוצרות האמנות והתרבות של קורבנות השואה, שנבזזו, הוחרמו, הופקעו ונמכרו תחת הכיבוש הנאצי בגרמניה ובארצות האחרות. לשמחתנו החנוכייה הזו, שבה הביתה, אבל יש עוד חפצי אמנות ויצירות, שנבזזו וטרם הושבו. העוול הזה אסור שיימשך," הוסיף הנשיא.

 

צילום: קובי גדעון - לע"מ

 

בתום דבריו הדגיש הנשיא: "מעל הבמה הזאת אני מבקש לוודא שאנו עושים הכול כדי שניצולי השואה אשר חיים בתוכנו, ואלה הולכים ומתמעטים, חיים בכבוד וברווחה. זו חובתנו המוסרית כחברה כמדינה וכעם."

 

לקריאת המאמר במקור לחצו כאן