title
title
title
title
title
title
מהנעשה בגיל עוז - חבורת הפיוטים ממשיכה להתרחב

חבורת הפיוטים ממשיכה להתרחב

 

גם השבוע המשיכה החבורה להתרחב ולהתפתח ואנו שמחים על כל אחת ואחד המצטרפים.

 

פתחנו את המפגש עם הפיוט "נגילה הללויה". זהו פיוט לכל עת, מן המוכרים והפופולאריים ביותר במסורת הספרדית-ירושלמית הרחבה. מחבר המלים הוא אשר מזרחי, אחד היוצרים החשובים של המאה האחרונה, שחיבר עשרות פיוטים ולחלקם אף כתב לחנים.

הפיוט הקצר מבטא במילים פשוטות ביותר את עומק הכיסופים לגאולה המלווים את העם היהודי לדורותיו

 

לעיון במילות הפיוט לחצו כאן


לצפייה בביצוע החבורה לחצו כאן


 

המשכנו לפיוט "לכה דודי". "לכה דודי" הוא הלב והמרכז של תפילת קבלת שבת והוא מלווה את רגעי המעבר שבין ימי החולין המסתלקים לבין השבת הנכנסת ובאה.

הפיוט נכתב בצפת של המאה ה-16 על-ידי הפרשן וחכם הקבלה ר' שלמה אלקבץ ואומץ מיד עם כתיבתו על-ידי מקובלי צפת של אותה תקופה, מה שתרם להתפשטותו ולקבלתו המהירה בכל קהילות ישראל ולכך שנתווסף לסידור התפילה, על אף שזה היה כבר סגור וחתום
ל"לכה דודי" נודעת חשיבות מכרעת בהיווצרותה ובהתגבשותה של תפילת קבלת שבת כפי שהיא מוכרת לנו כיום, תפילה שנוספה לסידור התפילה רק במאה ה-16, בהשפעת מנהגי מקובלי צפת, שנהגו לקבל את השבת לבושי לבן וביציאה אל השדה, עם שירת מזמורי תהלים ו"לכה דודי".

לעיון במילות הפיוט לחצו כאן


לצפייה בביצוע החבורה לחצו כאן


האזנו גם ללחנו של הרב שלמה קרליבך מוזמנים לצפות לחצו כאן


 

מכאן עברנו לפיוט המושר דווקא במוצאי השבת "לנר ולבשמים". זהו הפיוט המרכזי למוצאי שבת במסורת יהודי תימן, שמחברו ידוע לנו רק בשמו - סעדיה ן עמרם - החתום בראשי הבתים. זהו אחד השירים הבודדים שנכנס גם לסידור התפילה התימני כחלק מסדר ההבדלה במוצאי שבת. השיר מושר בדרך כלל אחרי ההבדלה אולם יש השרים אותו לפני ההבדלה ובכך רומזים שיש להביא נר ובשמים להבדלה. כיום השיר אהוב ומוכר בקרב שאר עדות ישראל.

 

לעיון במילות הפיוט לחצו כאן


לצפייה בביצוע החבורה לחצו כאן


 

קנחנו בפיוט "ישמח חתני", פיוט קצר זה מוכר ומושר בכל המסורות המזרחיות בשמחת החתונה. בקהילות רבות מושר השיר בעת שהחתן עולה לקרוא בתורה בשבת חתן
בפיוט קצר זה מבקשים הסובבים מה' לעטוף את החתן בברכות שיגנו עליו ויצליחו את דרכו המזומנת לו. חלק מן הברכות שאובות מפסוקים שבמקורם הם לשונות נחמה וברכה שניתנו לעם ישראל, וכאן ממקדים אותם קרואי השמחה אל ראש החתן, ששמחתו, כאמור בפזמון החוזר, מתחוללת בתוך קהל אמוני ישראל.

 

לעיון במילות הפיוט לחצו כאן


לצפייה בביצוע החבורה לחצו כאן


 

שנפגש בשמחות !

 

גדי ליאון

עורך מעת לעט