title
title
title
title
title
title
ניגון המעיינות - אין לך מה לדאוג

אין לך מה לדאוג      עוזי פוקס

מילים: תלמה אליגון רוז   לחן: קובי אושרת

אין לך מה לדאוג         אני נזהר     ולובש גם סוודר אין לך מה לדאוג        זה מיותר הכל בסדר 

אין לך מה לדאוג         כאן נהדר   מפגיזים כהוגן                                   באמת שלא חסר דבר.

אין לך מה לדאוג         פה קייטנה ועושים שמח            ואתמול היה אפילו   פנאי להתקלח
אין לך מה לדאוג         אני ישן                                   וחולם עליך   כשאחזור העירה נתחתן.

שלחי לי תחתונים וגופיות   כאן כולם כבר כמו חיות       נלחמים כמו אריות    מורל ממש גבוה
ואצלנו בפלוגה             מבקשים קצת הפוגה                           מותק לא לשלוח לי עוגה.

אין לך מה לדאוג         אני נמצא   במקום בטוח         ובין הפגזה להפצצה   יש זמן לנוח
אין לך מה לדאוג         פגז מתוק                    סבלנות ילדונת         באמת שאין סיבה לדאוג.   

שלחי לי תחתונים וגופיות   כאן כולם כבר כמו חיות            נלחמים כמו אריות    מורל ממש גבוה
ואצלנו בפלוגה             מבקשים קצת הפוגה                                   מותק לא לשלוח לי עוגה.

לצפייה בביצועו של עוזי פוקס לחצו כאן


לרגל שנת ה- 70 למדינת ישראל ולצה"ל ופתיחת מחזור גיוס מרץ, משיק צה"ל את שיר ה-70 למתגייסים ! בחיבור יוצא דופן, דיג'יי גל מלכה וחברי הלהקות הצבאיות הפיקו יחדיו עיבוד מחודש לשיר האהוב והמוכר "אין לך מה לדאוג". השיר, אשר מוקדש למתגייסים הטריים ולציון 70 שנים להקמתו של צה"ל הוא קלאסיקה מוזיקלית בעיבוד חדשני ועדכני. השיר, אשר מבוצע על ידי עוזי פוקס במקור, נכתב על ידי תלמה אליגון- רוז והולחן על ידי קובי אושרת, מתאר חוויות של חיילי צה"ל מאותה התקופה. את השיר, מלווה קליפ בו מצולמים חברי הלהקות הצבאיות, גל מלכה ולוחמי חטיבת הנח"ל. השיר, עתיד ללוות את המתגייסים המגיעים ללשכות הגיוס במהלך החודש הקרוב ובהמשך השנה יופיע באירועים נוספים במסגרת שנת ה-70.                                     

חיילי מילואים מצוות טנק בסיני שמחים לבשורה על תום מלחמת יום כיפור, אפריל 1974

 

"אין לך מה לדאוג") , המוכר גם כ"שִלחי לי תחתונים וגופיות" (מילותיו הראשונות של הפזמון,  הוא שיר ישראלי המתאר את חיי חיילי צה"ל בחזית במלחמת יום הכיפורים וקרבות ההתשה שהתנהלו לאחריה. השיר נכתב על ידי תלמה אליגון-רוז והולחן על ידי קובי אושרת.  הוא בוצע על ידי הזמר עוזי פוקס בעיבוד קופצני בסגנון "כוורתונכלל בתקליטו הראשון משנת 1974.

מילות השיר מנוסחות כמכתב של חייל בחזית אל חברתו שבעורף. בסגנון סרקסטי הוא מבטיח לה שאין סיבה לדאוג לשלומו כי הוא נמצא בקייטנה ובין הלחימה וההפגזות יש לחיילים פנאי לנוח ולהתרחץ . הוא מבטיח שכשיחזור הם יינשאו, ומבקש ממנה לשלוח לו תחתונים וגופיות - ביטוי למחסור בחפצי יומיום שסבלו החיילים בחזית - אך לא עוגות (שכן אל החיילים נשלחו מן העורף כמויות גדולות של ממתקים).

ההשראה של תלמה אליגון לכתיבת השיר הייתה גלויה שקיבלה בימי המלחמה מאחיה גיורא חייל במילואים בהנדסה ימית שנקרא להתייצב בתעלת סואץ.  אליגון, שנותרה בעורף, הייתה מודאגת מהדיווחים מהחזית ומהגלויות ששלח אחיה. באחד מימי המלחמה הגיע לביתה המלחין קובי אשרת , הגיש לה קלטת עם מנגינה וביקש שתחבר מילים שיעזרו להעלות את מורל החיילים.  השיר נועד עבור תקליטו הראשון של עוזי פוקס, שהופק באותה עת (האלבום, "כן כן", הופיע במאי 1974). אליגון סיפרה לימים: "אמרתי לו, תשמע, גם לי אין מצב רוח. אני לא יכולה לכתוב שום דבר. אבל אז שאלתי באיזה שעה הוא צריך את השיר. כשהוא שמע ששאלתי באיזה שעה, הוא אמר 'בשש וחצי אני בא לאסוף את זה, תשימי בארון חשמל' וברח". הגלויה מאחיה, שהייתה מונחת ליד מיטתה, ובה ביקש ממנה לשלוח לו נייר טואלט , תחתונים וגופיות, הולידה את מילות השיר. בנוסח המקורי של השיר נכללה הבקשה לנייר טואלט, אך קמה על כך צעקה ציבורית ויוצרי השיר נאלצו לשנותו.

עם צאתו זכה השיר להצלחה גדולה, והוא דורג במקום החמישי במצעד הפזמונים העברי השנתי של קול ישראל לשנת תשל"דעוזי פוקס הרבה לשיר אותו בהופעות שערך עם אמנים אחרים בפני חיילים בחזיתות המלחמה. השיר הפך למזוהה עם זיכרון המלחמה, ועשרות שנים לאחריה הוא מושמע עדיין מעת לעת בתחנות הרדיו.

השיר זכה למספר גרסאות כיסוי.  ב-1974 נכתב על בסיס השיר ג'ינגל פרסומת לחברת הטקסטיל  "רוטקס" , בביצוע גבי שושן, שעשה שימוש בפלייבק המקורי. ב- 2018,  לציון 70 שנה להקמתו של צה"ל ולרגל גיוס מחזור מרץ, הוקלטה גרסת כיסוי לשיר על ידי חברי הלהקות הצבאיות (בהם נדב גדגונופר סלמאן) ודי-ג'יי גל מלכה; בקליפ משתתפים גם לוחמי חטיבת הנח"ל.

לצפייה בדיג'יי גל מלכה וחברי הלהקות הצבאיות - 2018 – לחצו כאן 

 

------------------------------------------------------------------------------

"אבא שלי סיפר לי היום שבמלחמת יום כיפור עוזי פוקס היה בגדוד שלו (אפסנאי בפלוגה אחרת) והשיר ממש מתאים למה שהם - ודורות של חיילים - עברו. אחרי חציית התעלה - ״באפריקה״ - היה אוכל בלי סוף ודברים ששלחו מהעורף אבל היה חסר תחתונים וגופיות כי לא היה אפוא להתרחץ כמו שצריך... . הוא גם סיפר לי איך הכין קפה לשושנה דמארי כשבאה לשיר להם בחור שלהם לאחר הפסקת האש: מיכלי אלומיניום שאחסנו מסכות גז מיצריות היו הקומקום ואת האש הוא תיחזק עם אבקת שריפה... הוא שם המון קפה והמון סוכר ותחזק האש עד שהקפה גלש - ושושנה דמארי אמרה לו" - שי ניומן