title
title
title
title
title
title
מהנעשה בגיל עוז - חבורת הפיוטים מתכוננת לקבלת ראש השנה תשע"ט

חבורת הפיוטים מתכוננת לקבלת ראש השנה תשע"ט

 

את המפגש התחלנו בפיוט לשבת "יודוך רעיוני". פיוט זה ליום השבת, אותו חיבר ר' ישראל נג'ארה, בן המאה ה-16, גדול משוררי ישראל במאות האחרונות, מושר על ידי קהילות ישראל השונות בלחנים שונים. אצל יהודי מרוקו הוא מופיע בסדר הבקשות לפרשת בא, אצל יהודי חאלב הוא מצוי בשירת הבקשות לשבת ויהודי בבל משוררים את השיר הזה במשך השבת.

לעיון במילות הפיוט לחצו כאן


לצפייה בביצוע החבורה לחצו כאן


ולעוד ביצוע של החבורה לחצו כאן


 

המשכנו לפיוטים הנאמרים במהלך הסליחות, הראשון שבהם הוא "יה שמע אביונך". פיוט סליחות הנאמר בעשרת ימי תשובה ע"י עדות המזרח וצפון אפריקה. לאורך כל הפיוט מודגש מצבו של עם ישראל כנתון בצרה - אֶבְיוֹנֶיךָ, עַם מִמַּעֲמַקִּים, רוֹב מְצוּקִים, עֵדֶר תּוֹעֶה. הפנייה אל הקב"ה היא כאל אב: אָבִינוּ לְבָנֶיךָ אַל תַּעְלֵם אָזְנֶךָ - עם ישראל מבקש מחילה וסליחה מבוראו ולוּ רק בשל היחס אב-בן שקיים בין הקב"ה ובין עם ישראל, שכן כשלעצמו יודע הוא שאינו ראוי וזכאי למחילה: וְאִם לֹא תַעֲשֶׂה לְמַעֲנָם, עֲשֵׂה צוּרִי לְמַעֲנֶךָ.

לעיון במילות הפיוט לחצו כאן


לצפייה בביצוע החבורה לחצו כאן


 

ולצפייה בעוד ביצוע של החבורה לחצו כאן


 

 

הפיוט הבא נאמר גם הוא במהלך הסליחות "אליך ה' נשאתי את עיני". פיוט מתוך סדר הסליחות במנהגים הספרדיים, שמחברו אינו ידוע. הוא כתוב לפי סדר הא"ב ומשופע בשיבוצים מן המקרא, בעיקר מספר תהלים
בדרך כלל מושר הפיוט לסירוגין ע"י סולן מתחלף וקהל. כיוון שהפיוט ארוך למדי (23 בתים) נהוג לחלקו בין קהל המתפללים, בהם ילדים. הסולן התורן שר בית אחד, הקהל עונה לו בשירת הבית הבא וחוזר חלילה. לא רק הסולנים מתחלפים אלא גם הלחנים. מדי כמה בתים מתחלף הלחן, בדרך כלל בהתאמה לטקסט – בתים שמחים יותר יזכו ללחן קצבי ובתים בעלי אופי של בקשה או תחינה יקבלו לחן נוגה ואטי במקצת. מבית לבית צוברת השירה תאוצה והפיוט מושר בעוצמה הולכת וגוברת

לעיון במילות הפיוט לחצו כאן


לצפייה בביצוע החבורה לחצו כאן


 

קינחנו בפיוט אותו כתב רבי דוד בוזגלו "חיש חיש אלופי".

רבי דוד בוזגלו נולד בשנת התרס"ג (1903) בעיירה זאוויא הסמוכה למרקש, בה למד אצל מורו הפייטן ר' חיים עטר, שהוציא לאור את "שיר ידידות" במרקש. בהיותו כבן שש עשרה עברה משפחתו לקזבלנקה אליה הרחיק רבו, על מנת להמשיך וללמוד מפיו את מסורת השירה העברית.

למי שחפצה נפשו להרחיב עוד אודות הפייטן קראו כאן


בפיוט זה עוסק הפייטן בבקשה ובתחינה לגאולה ולקבלת חסדו של האל.

לצפייה בביצוע החבורה לחצו כאן


 

החבורה מאחלת לכל חברות וחברי בית גיל עוז שנה טובה ומבורכת.

 

גדי ליאון

עורך מעת לעט