title
title
title
title
title
title
לאסוף את השברים

מתחת לרצפת בית ספר בליטא, 

נחשפה בימת בית הכנסת הגדול של וילנה שנחרב בשואה

על חורבותיו של בית הכנסת, הוקם בית ספר. בשלוש השנים האחרונות מבצעים ארכיאולוגים ישראלים חפירות באתר, בהן התגלו בין היתר מקוואות וחלקים מקירות

06.08.2018  ניר חסון הארץ

 

החפירות בבית הספר בווילנה

החפירות בבית הספר בווילנה יוחנן (ג'ון) זליגמן / רשות העתיקות

ארכיאולוגים חשפו לאחרונה את בימת בית הכנסת הגדול של וילנה, בירת ליטא, מתחת לבית ספר בעיר. בית הכנסת שימש את הקהילה המקומית במשך 300 שנה ונחרב בתקופת השואה. הוא עמד בחורבותיו עד לשנות ה-50, אז הרס השלטון הסובייטי את המבנה ובנה על חורבותיו בית ספר.

בשלוש השנים האחרונות מבצעים ארכיאולוגים מטעם רשות העתיקות הישראלית, אגודת מורשת התרבות הליטאית, קרן רצון טוב והקהילה היהודית, חפירות לחשיפת שרידי בית הכנסת. עד עתה נחשפו המקוואות וחלקים מקירותיו. בשנה האחרונה החליטה עיריית וילנה לסגור את בית הספר והארכיאולוגים קיבלו רשות לחפור בתוכו.

שרידי בימת בית הכנסת

שרידי בימת בית הכנסת יוחנן (ג'ון) זליגמן / רשות העתיקות

מתחת לרצפת בית הספר התגלתה הבימה המפוארת של בית הכנסת. הבימה, שניצבה במרכז בית הכנסת, נבנתה במאה ה-18 והיא מוכרת היטב מצילומי עבר. היא היתה מבנה דו קומתי מפואר שנתמך על ידי 12 עמודים דמויי שיש. בחפירה התגלו חלק משברי העמודים ושרידים נוספים.

הארכיאולוג ד"ר יוחנן (ג'ון) זליגמן, מנהל החפירה, אמר: "החפירה מעוררת שאלות ארכיאולוגיות לגבי המבנה, אבל יש לה גם מטרה ציבורית". לדבריו, "היהודים בעיר היו פעם חצי מהאוכלוסייה והנוכחות בעיר די נשכחה. הרעיון הוא להחזיר את המבנה הזה, באיזושהי דרך, לעיר ולהנציח את בית הכנסת".

שרידי העמודים שתמכו בבימת בית הכנסת

שרידי העמודים שתמכו בבימת בית הכנסת יוחנן (ג'ון) זליגמן / רשות העתיקות

בית הכנסת הגדול בווילנה נבנה במאה ה-17 בסגנון בארוקי ושימש מחצית מהקהילה היהודית הענקית של העיר. לאחר הכיבוש הנאצי נכלל בית הכנסת באחד משני הגטאות של וילנה. עם חיסול הגטו, שרפו אותו הנאצים.

בשנים האחרונות היו ארכיאולוגים ישראלים מעורבים במספר חפירות באירופה של מבנים ומתקנים מתקופת השואה.  אחת החפירות החשובות חשפה ממצאים רבים ממחנה ההשמדה בסוביבור.