title
title
title
title
title
title
מהנעשה בגיל עוז - חבורת הפיוטים התכנסה לקראת ראש חודש אלול

חבורת הפיוטים התכנסה לקראת ראש חודש אלול 


ראש חודש אלול יחול בשבת הקרובה וביום ראשון ולקראת חודש הסליחות פתחנו בשני פיוטים- "לְמַעַן אַחַי וְרֵעָי" הלקוח מתוך תהלים מזמור קכ"ב אשר הולחן בידי הרב שלמה קרליבך.

האזנו והצטרפנו לשירה שבוצעה בידי שני חברים קרובים אהוד בנאי והרב מנחם פרומן (ז"ל) אשר התכנסו בביתו לשיר ולהגות בדברי תורה לרפואתו של מנחם וחברו הקרוב אהוד בנאי בחר בשיר זה במיוחד.

רק כאשר אנו למען אחינו ורעינו אנו יכולים לבוא ולבקש סליחה ורחמים מבורא עולם.

 

המשכנו לפיוט "עזרני אל חי" פיוט פופולרי מאד, שחובר ע"י ר' רפאל ענתבי, מפייטני חאלב, על פי לחן של שיר ערבי. הכותרת לצד השיר מציינת אמנם - "לעשרת ימי תשובה", אולם חרף העובדה הזאת ועל אף המלים המדברות על התמודדות עם היצר הרע ובקשה מהקב"ה לסייע לאדם בהתרחקות מהרע ובשיבה אל ה', השיר הוא שיר שמושר בכל עת, בשבתות ובשמחות. אולי בשל לחנו העליז והמשמח, או אולי בשל התחושה העולה מן השיר שה' סולח ומוחל בעת שהאדם מתוודה ומתחרט על עוונותיו.

לעיון במילות הפיוט לחצו כאן


 

האזנו לביצועו של הפיוט בידי חיים משה ואף לביצוע מרגש של חסידי חב"ד לאותו הלחן עם עיבוד מעט אשכנזי.

 

לצפייה בביצוע החבורה יחד עם חיים משה לחצו כאן


לצפייה בביצוע החבורה יחד עם חסידי חב"ד לחצו כאן
 מכאן המשכנו בשמחה ל"שמח בני בחלקך", השמחה מביאה לאושר ולא האושר לשמחה. אם תהיה שרוי בשמחה האושר יהיה חלקך. 

הפיוט נכתב בידי יצחק סונה שהלחן במקור "אנא ואינתא לווחדינא" של פריד אל אטרש.

האזנו לביצועו של איציק אשל ושל משה חבושה.

 

לצפייה בביצוע החבורה לחצו כאן


פיוט המבטא שמחת בר מצוה אך מושר גם במצבים אחרים לאורך ימות השנה ושבתותיה הוא "שם יה עליך בר מצוה" אותו כתב גם כן יצחק סונה. סונה כתב שירים יחד עם אחיו, החזן ציון יחזקאל, כשהרב סונה מתאים מילים ללחנים ערביים ידועים, ואחיו שר אותם. הרב עובדיה יוסף התיר לו להשתמש בלחנים ערבים עבור שירי קודש יהודיים, ואף עודד אותו לכך כדי שישירו מילות קודש ולא חול.

כמובן האזנו לביצועו של ציון יחזקאל לפיוט זה.

 


סיימנו את המפגש בפיוט "מלכי צורי אל כביר". פיוט אשר נכתב בידי רבי חיים שאול עבוד בלחן תורכי הנקרא: "בקלדים דה גלמדין" ונכתב לכבוד חברת "חובבי שירה" בירושלים.

בפיוט זה אנו מבקשים מהבורא כי יעזור ויסייע לבני ישראל אשר מצידם יעבדו את בוראם ובזכות עשייתם והגמול המובטח להם יבנה בית הבחירה ותבוא הגאולה.

 

לצפייה בביצוע בחבורה לחצו כאן


 

מוזמנים להצטרף תמיד

 

גדי ליאון

עורך מעת לעט