title
title
title
title
title
title
לאסוף את השברים - טקס קבלת "אות המציל היהודי"

טקס הענקת אות המציל היהודי לוולף גלפרין תושב שדרות


ביום חמישי 26/1/2017, ערב יום השואה הבינלאומי הוענק בטקס מרגש אות המציל היהודי למר וולף גלפרין תושב שדרות אשר במאי הקרוב ימלאו לו 90 שנה.

ראשון הדוברים בטקס היה חוקר הקבוצה והממליץ להענקת האות לגלפרין, מר עידו גלעד אשר סקר את מעשה ההצלה של גלפרין תוך ניתוח ההיבטים ההיסטוריים והחינוכיים.

ביום חמישי 26/1/2017, ערב יום השואה הבינלאומי הוענק בטקס מרגש אות המציל היהודי למר וולף גלפרין תושב שדרות אשר במאי הקרוב ימלאו לו 90 שנה.שלושת האחים לבית גלפרין:

וולף (למטה משמאל), שלמה ופייבה, וילנה 1965.


כל השלושה יחד עם אביהם יחזקאל היו במחנה הריכוז לנדסברג כאשר וולף ברח כדי להצטרף לאחיו הצעיר שלמה ול-129 ילדים נוספים למה שהוא חשב רגעיהם האחרונים לפני השמדה על ידי הנאצים.


(קרדיט: באדיבות המשפחה)

ראשון הדוברים בטקס היה חוקר הקבוצה והממליץ להענקת האות לגלפרין, מר עידו גלעד אשר סקר את מעשה ההצלה של גלפרין תוך ניתוח ההיבטים ההיסטוריים והחינוכיים.


בהמשך נשא דברים מרגשים נציג מועצת התלמידים של שדרות אשר התייחס בדבריו לעובדה שגלפרין היה קרוב לגילו כאשר נאלץ להתמודד עם סכנת החיים ולבצע את פעולת ההצלה.


דני חנוך, נציג ילדי קבוצת 131 ילדי קובנה נשא דברי תודה והערכה בשם ילדי הקבוצה שנכחו בארוע.דברים נוקבים אמר גם קצ'ה, הוא שמעון כהנר ממקימי סיירת 101.

קצ'ה, הוא מחותן של שלמה גלפרין, האח הצעיר של וולף. הוא ציין כי אנשי סיירת 101 פעלו תחת המטריה של צה"ל ואילו לגלפרין ולקבוצת הילדים לא היה על מי להישען ולכןהם הגיבורים האמיתיים.


הוא קרא לראש עירית שדרות, אלון דוידי שנכח בטקס, להמשיך עם מפעל ההנצחה לגלפרין ולקרוא לאחת מככרות בעיר על שם גלפרין. דוידי הבטיח ל"הרים את הכפפה".
ראש עירית שדרות ציין בדבריו כי רק לפני שנה, גילה באקראי את תושב עירו גלפרין ואת מעשה גבורתו. הוא ציין בהתרגשות רבה כי הוא גאה להיות ראש העיר בה בחר גלפרין לחיות.אחרון הדוברים היה נציגנו אלן שניידר אשר ניצל את הבמה כדי לפנות למשפחות הניצולים, נציגי מועצת העיר ולנוער משדרות שמלא את האולם להצטרף למאבקנו ולחתום על העצומה.

הטקס היה מאד מרגש. אחד מאנשי מועצת העיר שישב לידי בזמן הטקס אמר לי בסיומו כי התרגש בערב זה יותר מאשר מבקורו במחנות ההשמדה בפולין.


יש לציין את האירוח החם של אנשי המתנ"ס בשדרות אשר ארגנו לאורחים מקום מפגש וכבוד בתום הארוע.

תודה לעידו גלעד ולאלן שניידר על ההשקעה וההפקה המכובדת.


לקריאת הכתבה במרשתת לחצו כאן


להעמקה בסיפורו של וולף גלפרין לחצו כאן