title
title
title
title
title
title
לאסוף את השברים

נשיא פולין דודה בטקס בלוצרן, אתמול     צילום:Jakub Szymczuk / KPRP / שגרי

 

פולין חנכה מצבה לזכרו של דיפלומט נשכח

שהציל 800 יהודים בשואה

מחקר ארכיוני מצא כי קונסטנטי רוקיצקי הפולני סיפק דרכונים מזויפים בתקופת המלחמה ליהודים, שכ-20 מהם עדיין חיים. המצבה בלוצרן נחנכה 60 שנים אחרי מותו, לאחר שזכרו ופועלו הושכחו בידי פולין הקומוניסטית

 

עופר אדרת -10.10.2018   - הארץ

   

ממשלת פולין חנכה אתמול (שלישי) בשוויץ מצבת זיכרון לדיפלומט פולני שפעל להצלתם של מאות יהודים בשואה, 60 שנה אחרי מותו. מפעל ההצלה עליו ניצח האיש, קונסול פולין בברן במלחמת העולם השנייה קונסטנטי רוקיצקי, נשכח ברבות השנים ונחשף במלואו רק בחודשים האחרונים. מחקר ארכיוני מקיף העלה כי הוא סייע בהצלתם של כ-800 יהודים, להם סיפק דרכונים מזויפים בתקופת המלחמה. כ-20 מהם עודם בחיים.

בין 1942 ל-1943 ניהל רוקיצקי מפעל לזיוף דרכונים בחסות השגרירות הפולנית בשווייץ, בידיעתו של השגריר ומתחת לאפן של הרשויות במדינה. יחד עם כמה שותפים, בהם דיפלומטים פולנים נוספים ופעילים יהודים שנקראו "קבוצת ברן", הוא השיג דרכונים ריקים של פרגוואי, תוך שימוש בשוחד, ומילא אותם בשמות של אסירים יהודים ממחנות ומגטאות בהולנד, פולין, גרמניה, אוסטריה, צרפת, סלובקיה ומדינות נוספות. את השמות הוא קיבל מארגונים יהודים ומארגוני מחתרת.

תמונות יהודים להם סיפק השגריר דרכונים         צילום: Jakub Szymczuk / KPRP /  שגרי

 

חלק מהדרכונים הגיעו לידי היהודים וסייעו להם להתחזות לאזרחים זרים, ובכך להימנע משליחה אל מחנות המוות. בין המסמכים שהתגלו במסגרת המחקר, נמצא מברק שנשלח ב-19 במאי 1943 ממשרד החוץ הפולני (של הממשלה הגולה בלונדון) לשגריר פולין לשווייץ, אלכסנדר לדוש. משרד החוץ מורה בו לשגריר להמשיך לזייף את המסמכים, "למטרות הומניטריות".

 

אחרי המלחמה, כשפולין היתה תחת שלטון קומוניסטי, רוקיצקי לא חזר לארצו. ב-1958 הוא מת ונקבר בשווייץ כאלמוני. השלטונות הקומוניסטיים בפולין לא עשו דבר כדי להנציח את פועלו או לכבד את זכרו.דרכון מזויף מפרגוואי שסיפק השגריר רוקיצקי צילום:  שגרירות פולין בשו

 

בחודשים האחרונים בוצע מחקר ארכיוני חובק עולם, בהובלת שגרירות פולין בשווייץ, ובשיתוף ארגונים וארכיונים יהודיים ופולנים שונים, אשר חשף את ממדי מפעל ההצלה שלו. במחקר נמצאו מסמכים ועדויות רבות, כולל רישומים של כל הדרכונים המזוייפים שניפק. במסגרת המחקר אותרו גם בני משפחות מישראל, שקרוביהן קיבלו דרכון מזוייף מהקונסול הפולני, וחבים לו את חייהם.

בין היהודים ברשימה נמצאים הרב הראשי של הולנד, אהרן שוסטר, הרב ישראל שפירא (האדמו"ר מבלאז'וב בארצות הברית), הרב אברהם יעקב פינקל, מחבר ספרי יודאיקה נודע, נתן אק, היסטוריון ב"יד ושם", וכן מנהיגי המחתרות בגטו בנדין ובסלובקיה. לפחות אחד ממקבלי הדרכונים נהרג לימים במלחמת העצמאות בישראל.

בטקס שנערך אתמול בבית קברות בלוצרן בשווייץ, הושב לרוקיצקי הכבוד על פועלו. בטקס השתתף נשיא פולין, אנדז'יי דודה, לצד כמה מהניצולים שחבים לו את חייהם ובני משפחתו של רוקיצקי.

מ"יד ושם" נמסר, במענה לפניית "הארץ", כי הוגשה בקשה להכרה ברוקיצקי כחסיד אומות עולם, וכי התיק נמצא בתהליך בדיקה לקראת העלאתו לדיון בוועדה לציון חסידי אומות עולם.