title
title
title
title
title
title
מהנעשה בגיל עוז - כחול בירושלים

כחול בירושלים

 

ביום חמישי האחרון יצאנו חברי גיל עוז אל ירושלים, בעקבות עדה קטנה בעלת השפעה גדולה בהווי הדתי מהעת העתיקה ועד היום.

 

פתחנו את היום  עם אורלי בן משה בפסיפס מרהיב....  " רזי גן עדן" של האמנית מרי בילאן בעל 1000 אריחים וציורים של בעלי חיים וצמחים שדרכם היא מבטאת את האמונה הנוצרית.

לאחר מכן פסענו אל פסיפס הציפורים הארמני, כנראה מהמאה השישית לספירה, ובו מדליונים רבים עם ציפורים המאפיינות את ארץ ישראל. הציפורים המופיעות באופן סימטרי בין שני צידי הפסיפס אולם עם שינוי קל.

פגשנו את הכומר קרין שסיפר על הכתובת המיוחדת שנמצאה בכתב ארמני " לזכרם של כל הארמנים....". וסיפר על עולמם של הארמנים, בעת העתיקה הראשונים לקבל על עצמם את הנצרות האורתודוכסית.

 

משם פנינו אל מוזיאון רוקפלר, שמשמר בתוכו עבודת קרמיקה ארמנית בצבע כחול בטכניקה מיוחדת במינה. הסתובבנו במוזיאון וגילינו בו דברים מפתיעים כדוגמת עצים מגולפים מהמסגד הראשון על הר הבית, תבליטים ועיטורים מארמון הישאם ביריחו ועוד....

 

נכנסנו פנימה אל העיר העתיקה, אל אמני הקרמיקה הארמנית ושמענו מפי האמן על ייצור הקרמיקה, על הטכניקות המיוחדות והאמנות הארמנית המתפתחת מצד אחד, אך השומרת על הייחוד הארמני מצד שני.

 

לבסוף נכנסנו אל הרובע הארמני הבנוי משתי חומות ומכיל בתוכו משפחות החיות בשטחים של המנזרים והכנסיות. נכנסנו אל הכנסייה הארמנית ולקחנו חלק בתפילה המנגנת עם פרחי הכמורה המגיעים מכל רחבי העולם ליטול על עצמם את עולה של הכנסייה.

 

הסיור היה מרתק מגוון ומטובל בנבכי ההיסטוריה של העם הארמני ודתו הנוצרית. על הקשיים שחווה לאורך כל התקופות כעם נרדף שהצליח לשמור על עצמו ולהשפיע על החיים הדתיים ובכלל.  

 

מוזמנים לצפות באלבום התמונות – לחצו כאן


מחכה לפגוש את כולכם בטיולים הבאים!

 

סופי עטרה שבח

רכזת טיולי גיל עוז